Fotogaléria

Tour de Volcano a Veľká cena BCF s medzinárodnou účasťou

Počasie podujatiu prialo a už na štarte vládla príjemná nálada. Na trať v dĺžke 135-kilometrov sa postavilo takmer 300 pretekárov.  Trať, ako každý rok, viedla  tradičným okruhom vedúcom z Banskej Bystrice dolinou Hrona do Brezna, pokračovala náročným stúpaním na Čierny Balog cez  Hriňovú, Detvu,  Očovú, Hornú Mičinú, Môlču a záverečným úsekom po Mičinskej ceste späť do Banskej Bystrice. Víťazstvo z Hobby pretekov si odniesol Ľubomír Petruš z českého Premium Ethicsport s časom 03:28:10 pred svojim kolegom Vojtěchom Tomanom. Radoslav Štefánik, reprezentant CK Banská Bystrica sa s časom 03:30:19 stal najrýchlejším domácim pretekárom. Podujatie získalo veľkú popularitu medzi slovenskými, no najmä zahraničnými účastníkmi. Profesionálne zabezpečenie trate a dozor Polície SR dodali pretekom vysokú úroveň. Čas sa meral čipovou technikou a na preteky dozerali skúsení motorozhodcovia. Organizátori mysleli na všetko a v cieli čakal na pretekárov chutný obed a občerstvenie. V pelotóne sa medzi množstvom cyklistov nedali prehliadnuť aj zástupkyne nežného pohlavia. V kategórii žien si víťazstvo odniesla Tatiana Jaseková z Bikepro SK s časom 03:43:17. Samozrejmosťou bola tradičná súťaž Eroica pre cyklistov štartujúcich na starších oceľových bicykloch vyrobených pred rokom 1980. Víťazom s časom 04:10:40 sa stal Vlastimil Illík z CK Nitra. Z roka na rok táto kategória naberá na popularite.

Tohtoročnou novinkou boli vložené preteky pod názvom Veľká cena BCF – Slovenský pohár mužov elite a juniorov s medzinárodnou účasťou. Pätnásť minút pred štartom cyklomaratónu sa na štart postavilo 46 prekekárov – muži “eliťáci” a na rovnakej trati zviedli súboje o víťazstvo a body do Slovenského pohára. Prvé tri priečky obsadili domáci pretekári z CK Dukla Banská Bystrica.  1. miesto Martin Mahďar s časom 03:17:42,  pred  Patrikom Tyborom a  Marošom Kováčom. Za nimi dorazil do cieľa maďarský juniorský pretekár Barnabas Peak s časom 03:19:03.

Vrcholoví cyklisti muži aj juniori  súperili v rámci Veľkej ceny BCF nielen o finančné predpísané prémie, ale aj o body do Slovenského pohára.

“Došlo k určitej synergii vrcholovej a výkonnostnej cyklistiky v rámci jedného dňa.  Tour de Volcano sa  stáva akýmsi sviatkom cyklistiky vo všetkých jej podobách,” povedal Martin Fraňo, člen organizačného výboru a športový riaditeľ kontinentálneho cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica.

Organizátori sa rozhodli venovať 1 euro zo štartovného na podporu rozvoja šprotu športu v našom regióne. Výťažok v sume 500 eur odovzdala Lívia  Hanesová predsedkyni občianskeho združenia BCF Erike Karovej.